زبان عربي
زبان انگليسي
زبان فارسي
فروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگان
اطلاعات فني
ورود به فروشگاه اينترنتي
دکوراسيون
مقالات
مزايده و مناقصه

پتینه کاری

تکنیک پتینه با ورق طلا، نقره، مس و قلع

تعریف : از این روش پتینه کاری در محصولات سفالی، گچی، شیشه ای و چوب می توان استفاده نمود که بنا بر سلیقه، تمامی سطح کار یا فقط قسمتی از کار به وسیله ورق طلا پوشانده می شود.
مواد لازم :
ورق طلا، چسب مایع یا چسب چوب
نحوه اجرا :
در شروع کار، ابتدا اثر را با چسب مایع چوب رقیق آغشته می کنیم و یک لایه چسب می زنیم. سپس یک لایه نازک از ورق طلا یا ( رنگ های دیگر ) را روی سطح کار به طور آهسته قرار داده و به سمت کار هدایت می کنیم ( منظور این است که هدایت ورق، سمت خودمان نباشد ). سپس به وسیله دست یا پنبه به طور آهسته و نرم به ورق فشار وارد می کنیم تا ورق ما چسبندگی لازم را پیدا کرده و به کار بچسبد. توجه داشته باشید که بنابر سلیقه می توان از ورق طلا به صورت مسطح و صاف و یا چروک داده شده استفاده کرد. حال در این بخش می خواهیم به نحوه پتینه کاری ورق طلا یا ورق های رنگی دیگر بپردازیم.

انواع روش پتینه ورق طلا یا ورقه های رنگی مشابه
مواد لازم :
ورق طلا، رنگ قهوه ای، ضد زنگ اخرایی، رنگ خاکستری، مشکی، آبی، مسی، بنفش ( به عنوان زیر رنگ )، لاک الکل، رنگ روغنی سفید یا رنگ اکرولیک سفید، پنبه، دستمال شاپان، رنگ قهوه ای تیره
الف : روش اول
ابتدا به عنوان زیر رنگ، از ضد زنگ اخرایی استفاده کرده و سپس ورق طلا را به سطح کار می چسبانیم و اجازه می دهیم تا کار خشک شود. پس از خشک شدن، نقاط و سطوحی از ورق استفاده شده را به دلخواه پاک کرده تا زیر رنگ ما نمایان و مشخص شود.
ب : روش دوم
در صورتی که هدفمان ورق نقره باشد، در این روش از زیر رنگ خاکستری تیره یا روشن استفاده می شود. پس از رنگ آمیزی سطح اثر، ورق دلخواه را روی کار می چسبانیم.
توجه : رنگ خاکستری ترکیبی از زرد، آبی و قرمز می باشد.
ج : روش سوم
در صورتی که هدفمان پتینه مسی باشد :
ابتدا از زیر رنگ مشکی یا آبی یا مسی و یا بنفش استفاده کرده و در نهایت ورق مسی را روی سطح کار می کشیم و به نحوی که قبلاً گفته شد، آن را روی کار می چسبانیم.
نکته : به یاد داشته باشیم که در تمامی روش های گفته شده در این تکنیک، مرحله نهایی، زدن الکل به سطح کار و پوشاندن آن با این ماده می باشد که باعث شفافیت و براق تر شدن ورق طلا می شود.

چگونگی کهنه کاری سطح ورق طلا
الف : روش اول

پس از انجام مراحل اجرای تکنیک با ورق طلا، در صورتی که مایل هستیم کار ما کهنه به نظر آید، ابتدا سطح کار را که کاملاً خشک شده، تمیز می کنیم و با استفاده از پنبه، مقداری رنگ روغنی یا اکرولیک سفید به سطح کار اضافه کرده و آن را با رنگ می پوشانیم و پس از خشک شدن به وسیله پنبه، مقداری از رنگ ها را بلافاصله پاک می کنیم.

آنتیک کاری روی ورقه طلا
الف : روش اول
پس از انجام مراحل چسباندن ورق طلا و پس از خشک شدن کار و تمیز نمودن آن، مقداری رنگ قهوه ای تیره را به تمامی سطح کار کشیده و بلافاصله آن را با پنبه یا دستمال پاک می کنیم.
ب : روش دوم
در این روش مانند روش اول کار می کنیم با این تفاوت که این بار به جای رنگ قهوه ای، از رنگ سیاه یا خاکستری استفاده خواهیم کرد.منبع : راهنمای آموزش قدم به قدم انواع تکنیک پتینه برای دکوراسیون داخلی / زهرا رسول زاده نمین. تهران : 1386.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ايجاد تناليته‌هاي رنگي

اگر مي‌خواهيد براي ديوارها و يا هر فضاي ديگري با استفاده از رنگ خطاي ديد ايجاد كنيد، اين تكنيك مناسب شماست. به راحتي و با استفاده از غلتك رنگ مي توانيد شيدهاي بسيار زيبايي را بر روي ديوار ايجاد كنيد.


WWW.MEHREGANCHEMIST.COM


مواد لازم:

غلتك رنگ
سيني مخلوط كردن رنگ
امولسيون رنگي لاتكس در رنگ‌هاي كرم، زرد، سفالي

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

مراحل:
 
.1  ابتدا محل مورد نظر خود را با غلتك رنگ به يك لايه رنگ كرم آغشته كنيد تا سطح مورد نظر از نظر رنگي صاف و يكدست شود. اجازه دهيد رنگ خشك شود.
  WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. اموسيون رنگي زرد و سفالي را در كنار هم در داخل سيني رنگ بريزيد. نيمي از سيني رنگ زرد و نيم ديگر آن رنگ سفالي. فقط توجه داشته باشيد كه دو رنگ بايد كنار هم بنشينند بدون اينكه با هم مخلوط شوند.

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

غلتك را به رنگ آغشته كرده و از جهات مختلف روي ديوار بكشيد تا رنگ‌ها كاملا در هم محو شوند.

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

 . زماني كه همه جاي ديوار رنگ شد، يكبار ديگر غلتك را به رنگ آغشته كنيد و براي يكدست شدن كلي روي ديوار بكشيد.WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

منبع : www.pnu-club.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

افكت‌هاي رنگي روي گلدان
 
اگر مي‌خواهيد ظاهر شاد و جذابي به گلدان‌هاي سفالي خود بدهيد به شما پيشنهاد مي‌كنيم اين بخش را بخوانيد. استفاده از رنگ‌هاي روشن و شاد در اين پروژه به شما كمك زيادي مي‌كند.
 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

مواد لازم:

گلدان سفالي
آكرليك سفيد
قلموي رنگ در دو سايز متوسط و كوچك
اموسيون رنگي لاتكس در رنگ‌هاي دلخواه از قبيل زرد، سفيد، قرمز و آبي
ظرف رنگ
رول اسفنجي رنگ
محوكننده آكلريك
 
مراحل:
 
1. ابتدا مطمئن شويد كه كوزه و يا گلدان مورد نظر كاملا تميز و خشك است. يك لايه رنگ سفيد آكرليك روي آن بزنيد و اجازه دهيد خشك شود.
 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

2. يك لايه رنگ زرد را روي رنگ سفيد بكشيد. اجازه دهيد رنگ خشك شود.
 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. با استفاده از رول اسفنجي رنگ نقطه‌ها را به صورت كاملا تصادفي ايجاد كنيد. رولر را محكم و بدون لرزش دست به گلدان بفشاريد تا دايره‌ها به يك اندازه و شكل در بيايند.
 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. اين كار را مجددا با رنگ زرد و قرمز نيز انجام دهيد و دقت كنيد كه ميزان پراكندگي اين خال‌هاي رنگي در همه جاي گلدان يكسان باشد.
 

 


WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

. در نهايت يك لايه محوكننده اكرليك روي كل كار بزنيد و اجازه دهيد رنگ‌ها خشك شوند.

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

منبع : www.pnu-club.com

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

استنسيل اشكال

اين تكنيك به ويژه براي كودكان مناسب است و به اتاق آن‌ها شادي و حرارت مي‌بخشد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

مواد لازم:

 امولسيون رنگي لاتكس به رنگ هاي آبي آسماني، سبز چمني، زرد و سفيد
غلطك نقاشي
قلموي رنگ در سايز بزرگ و كوچك
ظرف رنگ
استامپ در رنگ‌هاي مشكي، قهوه‌اي و صورتي
مهر گاو، جوجه، خوك، گوسفند
 

مراحل:
 
. با استفاده از غلطك رنگ ديوار مورد نظر را به رنگ آبي آسماني دراوريد.
 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

 

. پايين ديوار "قرنيز" را به عنوان زمين در نظر گرفته و آن را سبز چمني كنيد.
 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. قسمت بالاي قرنيز را به صورت عمودي با استفاده از قلمو سبز كنيد. كوتاه و بلند بودن چمن‌ها را واقعي‌تر مي‌كند و رشد آن‌ها را نشان مي‌دهد. اجازه دهيد رنگ كاملا خشك شود و سپس مرحله بعدي را شروع كنيد.
 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. با استفاده از قلمو كوچك مخصوص طراحي برخي قسمت‌هاي چمن را به صورت عمودي با رنگ زرد، روشن‌تر كنيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. حالا نوبت به گل‌هاي موجود در باغچه مي‌رسد. ما گل نرگس را انتخاب كرديم. با قلمو ابتدا به رنگ سفيد گل را كشيده و سپس با رنگ زرد مركز آن را كامل كنيد.

 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

 

. با مهرهايي كه در اختيار داريد عكس حيوانات را روي سبزه‌ها درآوريد. در ابتدا با استفاده از استامپ سياه گاو و گوسفند را روي ديوار چاپ كنيد.

 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. با استفاده از استمپ قهوه‌اي خروس ها را به صورت كاملا تصادفي در بالاي سبزه‌ها پشت سر هم به صف كنيد.
 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. نهايتا نوبت به خوك مي‌رسد. خوك‌ها را هم با استفاده از استامپ صورتي در طرف ديگر و رو به سوي ديگر بكشيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

منبع : www.pnu-club.com
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پتينه روي در
 
اگر مي‌خواهيد فضاي خانه خود را هنري‌تر كنيد به شما پيشنهاد مي‌كنيم تكنيك پتينه روي درب را امتحان كنيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

مواد لازم:


كاردك- سايز متوسط
امولسيون رنگي لاتكس در رنگ‌هاي آبي آسماني و زرد ليمويي
سمباده
قلموي رنگي سايز متوسط
بتونه
جلادهنده آكرليك
 
مراحل:

. ابتدا با سمباده روي سطح مورد نظر را بساييد تا كاملاً صاف شده و آماده رنگ كردن شود. رنگ پايه، آبي آسماني است. بنابراين با استفاده از قلموي رنگ روي سطح در را رنگ كرده و اجازه دهيد رنگ خشك شود.

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

 2.25%  بتونه را با 75% رنگ آبي آسماني مخلوط كرده و با استفاده از كاردك روي در بزنيد. هر بار قسمت كوچكي را انتخاب كرده و آن را به طور كامل پوشش دهيد و از انتهاي آن بخش، ادامه بتونه كردن را ادامه دهيد تا همه جاي در به صورت يكسان بتونه شود. اجازه دهيد بتونه به طور كامل خشك شود.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. حال نوبت به رنگ زرد ليمويي مي‌رسد. با كمك قلمو، رنگ را روي درب بزنيد. فقط توجه كنيد كه قلمو را همان سمتي بكشيد كه بتونه را روي در زده‌ايد تا سطح مورد نظر يكدست و يكنواخت شود. اجازه دهيد رنگ خشك شود.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. روي آن را سمباده بكشيد تا هم صاف شود و هم رگه‌هاي آبي آسماني از زير آن بهتر معلوم شوند. در نهايت يك لايه جلادهنده آكرليك براي حسن ختام كار روي آن بزنيد.WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

منبع : www.pnu-club.com


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تكنيك ابر و باد

اين تكنيك براي هر اتاقي كه شما بخواهيد در آن آرامش ايجاد كنيد مناسب است. زمانيكه يك چنين محيطي را خلق كرديد، احساس مي‌كنيد در ميان ابرها غوطه‌ور هستيد. براي طراحي از هيچ قاعده و قانون از پيش تعيين شده‌اي پيروي نكنيد. به خودتان آزادي عمل بدهيد. افزودن چسب كاغذ ديواري به رنگ به كار شما ژرفا مي‌بخشد و افكت‌ها را طبيعي‌تر جلوه مي دهد.

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

مواد لازم:

امولسيون رنگي لاتكس در رنگ هاي سفيد و آبي آسماني
اسفنج
مداد طراحي كمرنگ
جلادهنده نقره‌اي و بي‌رنگ
چسب كاغذديواري
ظرف رنگ
قلموي رنگ
 

مراحل:

.1  با استفاده از رنگ سفيد روي سطح مورد نظر را دو مرتبه رنگ كنيد. اين رنگ پايه كار شماست. پس سعي كنيد سطح به طور كامل سفيد شود. سپس اسفنج را در رنگ آبي آسماني فروبريد و روي سطح سفيد بماليد. حركت دست بايد به صورت نيم‌دايره باشد.

 
WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

. دو مرتبه اسفنج را وارد رنگ آبي آسماني كنيد و يك مرتبه ديگر با حركات دوار دست روي سطح بكشيد. فقط قدرت فشار دست نبايد خيلي زياد باشد. اين كار را به آرامي انجام دهيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM 


. با استفاده از يك مداد كمرنگ طرح‌هاي طرح ها ابر را روي سطح بكشيد تا يك الگوي كلي براي كار كردن و نقاشي داشته باشيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM 


. جلادهنده نقره‌اي را با 50% چسب كاغذ ديواري درون ظرف رنگ ريخته و به خوبي مخلوط كنيد. قلمو را آغشته به اين محلول كنيد. از بالا شروع كنيد و به آرامي با استفاده از قلمو ضربه‌هايي را روي سطح وارد كنيد. اين كار را براي تمام سطح انجام دهيد. فقط دقت داشته باشيد كه قلمو را مجددا در رنگي كه تهيه كرده‌ايد فرو نبريد. اين كار سبب مي‌شود كه الگوي ابري شما به تدريج و به صورت نامحسوس تغيير رنگ بدهد و طبيعي‌تر به نظر برسد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

5. زماني كه كار كاملا خشك شد، نوبت به عمق و ژرفا دادن به ابرهاست. اين بار در محلول رنگي كه درست كرده‌ايد قدري جلا دهنده بي‌رنگ و امولسيون رنگي سفيد نيز بريزيد. قلمو را برداشته، به رنگ آغشته كنيد و روي همان الگوي قبلي ضربه‌هايي را وارد كنيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM 


. در آخر هم هر كجا كه فكر مي‌كرديد بايد قدري سفيدتر باشد چند ضربه ديگر وارد كنيد. فقط به اين نكته دقت داشته باشيد كه مقدار سفيدي كار نبايد بيشتر از جلوه آبي باشد.WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

 

منبع : www.pnu-club.com
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تكنيك بامبو

اگر تمايل داريد تا قدري دكوراسيون خانه خود را آسيايي‌تر كنيد، ما تكنيك بامبو را به شما معرفي مي‌كنيم. اين تكنيك را مي‌توانيد به راحتي روي هر وسيله‌اي پياده كنيد و به عنوان وسيله تزئيني از آن استفاده كنيد. از ديوارهاي بزرگ گرفته تا صندلي‌ هاي ميز نهارخوري، حتي براي قاب‌هاي عكس هم مي‌توانيد از اين تكنيك استفاده كنيد.
 

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

وسايل مورد نياز:

زرد كمرنگ براق
رنگ روغني زرد اخرايي و قهوه‌اي سوخته
قلموي رنگ
تربانتين (ماده روغني نيمه مايع زرد يا سفيد)
ظرف رنگ
خط‌كش
مداد
قلموي نازك
 
دستورالعمل:
 

. دو لايه زرد كمرنگ براق را روي سطح مورد نظر بماليد. اگر رنگ براق در اختيار نداريد مي‌توانيد از يك لايه زرد معمولي استفاده كرده و سپس روي آن يك لايه جلادهنده بي‌رنگ بزنيد.


 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM 


. رنگ روغني زرد اخرايي را با تربانتين در داخل ظرف رنگ مخلوط كنيد. مخلوط آن را روي سطح زده و پيش از شروع مرحله بعدي اجازه دهيد كه رنگ به طور كامل خشك شود.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM 


. استفاده از خط‌كش سطح مورد نظر را اندازه‌گيري كنيد و با مداد شاخه‌هاي بامبو را روي سطح بكشيد. خطوط عمودي بايد چيزي در حدود 25/1 سانتي‌متر از هم فاصله داشته باشند.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM 


 . پس از اتمام خطوط عمودي ساقه ها بايد نقطه‌هاي انتهايي را مشخص كنيد. به آرامي خطوط نيمه‌گردي را بكشيد، فقط دقت داشته باشيد كه اين كار را به صورت رندوم انجام دهيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM 


 5. رنگ روغني قهوه‌اي سوخته را با تربانتين مخلوط كرده و الگوي مدادي را رنگ كنيد. در انتهاي ساقه‌هاي بامبو كه يك خط كوچك عمودي به ارتفاع تقريبا 10 سانتيمتر هم رسم كنيد تا به عنوان رگه هاي ساقه در نظر گرفته شود و كار طبيعي‌تر جلوه كند.
 

 

WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

6. يك قلموي رنگي توپر را برداشته، آن را به رنگ قهوه‌اي سوخته آغشته كرده و به آرامي روي سطح بزنيد تا نقطه‌هاي پراكنده‌اي روي سطح ايجاد شود.

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

منبع : www.pnu-club.com
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تكنيك زنگارمس
 
تكنيك ايجاد زنگارمس يكي از جالب‌ترين كهنه‌كاري‌هاي پتينه است. شما با بهره‌گيري از اين شيوه مي‌توانيد رنگ سبز- آبي و آبي زنگاري را روي ظروف و وسايل مسي، برنزي، و قلعي ايجاد نماييد. از اين رو مي‌توان گفت كه اين تكنيك جالب و جذاب هم بر روي وسايل داخلي و هم وسايل خارجي مي تواند مورد استفاده قرار بگيرد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

وسايل مورد نياز: 
سمباده
رنگ سبز اطلسي
لعاب ميناكاري به رنگ‌هاي برنز و طلايي
قلموي رنگ
جلادهنده مس
پوليش
 
مراحل:
 
1.وسيله مورد نظر خود را انتخاب كنيد. سطح آن را سمباده بكشيدتا كاملا صاف شود و آماده رنگ كردن شود.

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

2. رنگ پايه يعني همان سبز اطلسي را به قسمت‌هاي مورد نظر بزنيد و اجازه دهيد تا كاملا خشك شود.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

3. قلمويي كه سر آن گرد است را به لعاب ميناكاري آغشته كرده و ضربه‌هايي را روي سطح وارد آوريد. ابتدا از لعاب برنز استفاده كنيد. دقت داشته باشيد كه كل سطح را نپوشانيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

 

4. به همان ترتيب قبل و با استفاده از لعاب طلا ضربه‌هايي را روي سطح وارد كنيد. همانطور كه در بالا نيز به آن اشاره اين كار را به صورت رندوم انجام تا رنگ سطح يكدست نشود.

 
WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

5. يك قلموي خشك را به رنگ اطلسي اوليه آغشته كنيد و روي سطح طلايي بزنيد. اين كار را به آرامي انجام دهيد. اجازه دهيد رنگ به طور كامل خشك شود و سپس مرحله بعدي را انجام دهيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

6. به آرامي قدري جلادهنده را به كمك قلمو روي تمام سطح بماليد و در نهايت روي كار را پوليش كنيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

منبع : www.pnu-club.com
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گلدان لعابي

در اين بخش مي‌خواهيم شيدهاي تيره روشني را با رنگ لاتكس روي گلدان ايجاد كنيم. به اين شيوه مي‌توانيد به كليه اشياء دلخواه داخل منزل خود ظاهري آنتيك و عتيقه بدهيد. نقاشي روي گلدان به مراتب كار آسانتري خواهد بود از آنچه كه شما فكر مي‌كنيد و زيبايي دكوراسيون داخلي منازل شما را بيش از پيش افزايش مي‌بخشد.

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM 

لوازم مورد نياز:

 گلدانMDF (بهتر است تخته‌هاي استفاده شده در گلدان از جنسMDF با چگالي متوسط باشد(
امولسيون رنگي لاتكس در رنگ‌هاي كله‌غازي و كرم تيره
قلموي رنگ در سايز متوسط و كوچك
لعاب آكرليك
لاك الكل و جلادهنده آكرليك
 
مراحل:
 
. بهتر است سطح گلدان كاملا صاف و صيقلي باشد. اگر سطح گلدان صاف نيست مي‌توانيد با سنباده آن را صاف كنيد. سپس با رنگ كله غازي داخل و خارج گلدان را رنگ كنيد.

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

 


2. زمانيكه رنگ به طور كامل خشك شد يك لايه لعاب اكرليك روي آن بزنيد و اجازه دهيد خشك شود.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM 


 3. سطح خارجي گلدان را با رنگ كرم پررنگ وصل كنيد. خاصيت كهنگي و ترك‌خوردگي به مرور پديدار مي‌شود. براي به دست آوردن بهترين نتيجه بهتر است سريع كار كنيد و در حين كار با قلمو به يك اندازه به قسمت‌هاي مختلف فشار وارد كنيد. سپس اجازه دهيد سطح آن كاملا خشك شود.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM  


4. براي هرچه زيباتر شدن كار يك خط دور حاشيه رسم كنيد. حاشيه بايد 5/1 سانتيمتر از لبه ها فاصله داشته باشد. اجازه هيد رنگ بطور كامل خشك شود و سپس روي آن يك لايه جلادهنده آكرليك استفاده كنيد تا حاشيه كمرنگ شود و كار حالت طبيعي پيدا كند.WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

 

منبع : www.pnu-club.com
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

برنزكاري
 
شايد تعداد كمي از افراد باشند كه توانايي دسترسي مستقيم به ظروف برنز اصل را داشته باشند و از طرفي خيلي از افراد نيز هستند كه تمايل زيادي به استفاده از وسايل برنز نظير انواع جاشمعي ها، مجسمه ها، و ظروف برنز را در دكوراسيون داخلي خانه‌هاي خود دارند. تكنيكي كه در اين بخش به شما آموزش مي‌دهيم را به سادگي مي‌توانيد روي وسيله‌هاي مختلف خانه‌هاي خود مورد استفاده قرار دهيد و آن‌ها را به شكل اشياي عتيقه برنز درآوريد. با استفاده از اين افكت‌هاي رنگي به راحتي يك كاسه معمولي و ساده و يا يك بشقاب را به يك شيء با ارزش و جذاب تبديل كنيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

وسايل مورد نياز:

 
كاغذ سمباده
نوارچسب پهن
رنگي مشكي و برنز
قلموي رنگ
كرم جلادهنده نقره
پوليش
 
مراحل:
 
1. ابتدا وسيله مورد نظر به كمك سمباده به خوبي پاك كنيد تا كليد سطح آن صاف شود و آماده رنگ كردن شود.

 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

2. مناطقي را كه نمي‌خواهيد رنگ به آن‌ها برسد با نوارچسب به طور كامل پوشش دهيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

3. رنگ مشكي را روي سطح مورد نظر بزنيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

4. در پايان رنگ كردن مشكي، با سر قلمو ضربه‌هايي را به كل سطوح وارد كنيد تا سايه روشن‌هاي زيباتري را در پايان كار داشته باشيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

5. پس از خشك شدن رنگ مشكي، قلمو را به رنگ برتر آغشته نموده و با ضربه زدن سايه‌هايي روي رنگ مشكي ايجاد نماييد فقط دقت داشته باشيد كه در اين مرحله كل رنگ مشكي زمينه را پوشش ندهيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

6. در اين مرحله مقداري از كرم جلادهنده روي تمام سطح بزنيد و روي آن مقداري پوليش بكابريد تا سطح يكنواخت و براق شود.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM

 

اين تكنيك را مي توانيد براي كليه ظروف موجود در منزل خود پياده سازي نماييد و جذابيت بيشتري به دكوراسيون منزل خود بدهيد.
 WWW.MEHREGANCHEMIST.COM
 

منبع : www.pnu-club.com
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آموزش پتينه - ديوار سنگي 

براي ايجاد نماي سنگ روي ديوار يا هر سطح ديگري تكنيك‌هاي زيادي در پتينه وجود دارد؛ در اين مطلب به آموزش يكي از اين تكنيك‌ها كه در حقيقت تلفيقي از چند تكنيك ساده پتينه است مي‌پردازيم.


لوازم مورد نياز:

- قلم‌موي رنگ سايز بزرگ
- رنگ روغني به رنگ كرم
- خط‌كش
- مداد
- نوار چسب
- رنگ اكرليك به رنگ‌هاي قهوه‌اي مايل به زرد، سفيد و زرد اخرايي
- صافي
- فرچه مخصوص پتينه
- اسفنج طبيعي
- قلم‌موي مويي
- پارچه كتان تميز
- قلم‌موي نازك هنري

نحوه اجراي كار:

1. كل سطح ديوار را با قلم‌موي بزرگ و با رنگ كرم رنگ‌آميزي كنيد و اجازه دهيد خشك شود. 


2. به ارتفاع يك متر از سطح زمين، حاشيه‌اي افقي روي ديوار به پهناي 5/6 سانتي‌متر با كمك خط‌كش و مداد رسم كنيد.


3. فاصله بين دو خطي كه با مداد مشخص كرديد را با نوار چسب بپوشانيد. 


4. فرچه مخصوص پتينه را به مقداري از رنگ‌هاي قهوه‌اي مايل به زرد آغشته كنيد و رنگ را روي ديوار به صورت ضربه‌هاي آرام بنشانيد. 


5. اسفنج را به مقداري رنگ سفيد آغشته كنيد و روي ديوار به آرامي ضربه بزنيد. توجه داشته باشيد كه اين كار را بايد به صورت يكنواخت در سراسر ديوار اجرا كنيد.


6. در حالي كه رنگ‌ها هنوز خيس هستند با ضربه‌هاي قلم‌موي مويي، رنگ ها را روي سطح پخش كرده و با هم ادغام كنيد. 


7. اسفنج تميزي را به رنگ زرد اخرايي آغشته كنيد و مانند مرحله 5، تكنيك اسفنج را روي ديوار اجرا كنيد


8. با يك پارچه كتان تميز، رنگ‌هاي اضافي سطح را بگيريد و اجازه دهيد رنگ ديوار كاملا خشك شود. 


9. چسب‌هاي داخل خط را كنده و بار ديگر با مداد و خط‌كش خط‌هاي افقي ديگري در فاصله دو خط اوليه رسم كنيد.


10. با قلم‌موي مويي و با رنگ سفيد، روي خط‌ها را سايه روشن بزنيد و خط مدادها را بپوشانيد. 

11. برخي از خطوط را با رنگ قهوه‌اي و فاصله بين خطوط را با رنگ اخرايي رنگ‌آميزي كنيد طوري كه طرح مقداري برجسته به نظر برسد. 

منبع : www.pnu-club.com

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


تكنيك گرانيت

اين تكنيك كلاسيك از جالب‌ترين تكنيك‌هاي پتينه است كه با آن مي‌توان جلوه‌هاي بسيار زيبايي را خلق كرد. البته ممكن است اجراي گرانيت روي يك ديوار بزرگ، يكنواخت و كسل كننده باشد در اين صورت بهتر است آن را روي يك گلدان كوچك يا بخش كوچكي از ديوار خانه اجرا كنيد. براي يادگيري نحوه انجام اين تكنيك با ما همراه شويد.

وسايل مورد نياز

• اسفنج
• قلم‌موي مويي
• چسب كاغذ ديواري
• رنگ روغني (طوسي سير، طوسي روشن، سفيد، سياه)
• برس مستطيل شكل براي ايجاد طرح نقطه‌اي
• سطل مخصوص رنگ
• قلم‌موي رنگ


مراحل اجراي كار

1. رنگ طوسي را با مقداري چسب كاغذ ‌ديواري مخلوط كنيد؛ با قلم‌موي رنگ اين تركيب را به‌صورت يكنواخت روي ديوار بماليد و سطح ديوار را كاملا با آن بپوشانيد.

 

2. هنگامي كه هنوز رنگ خيس است، سطح رنگ شده را با برس مستطيل شكل و با ضربه‌زدن نقطه‌دار كنيد و بگذاريد سطح كاملا خشك شود.
 

3. اسفنج را آغشته به رنگ طوسي تيره كنيد و به آرامي روي سطح رنگ شده ضربه بزنيد. اين كار را بايد طوري ادامه بدهيد كه كاملا زمينه را نپوشاند.
 

4. رنگ سياه را مقداري با آب رقيق كنيد تا به غلظت خامه برسد. سپس قلم‌موي‌ مويي را با رنگ سياه آغشته كنيد، قلم‌مو را در يك دست و در دست ديگر شيء ديگري بگيريد و با بدنه قلم‌مو روي آن شيء ضربه بزنيد؛ طوري كه رنگ سياه روي ديوار بپاشد و لكه‌هاي سياهي به وجود آورد.
 

5. اين كار را با رنگ سفيد نيز تكرار كنيد؛ توجه داشته باشيد كه لكه‌هاي سفيد و سياه در تمام سطح يكنواخت پاشيده شود. سپس بگذاريد سطح كاملا خشك شود.
 

تكنيك گرانيت به همين سادگي اجرا شد. مي‌توانيد اين تكنيك زيبا را روي گلدان‌هاي خانه‌تان نيز اجرا كنيد. 


منبع : www.pnu-club.com

--------------------------------------------------------------------------------------------


بازسازی ميز کهنه

تغييرات و نوسازي خانه هميشه نيازمند خريد وسيله‌ای نو و جديد نيست. شما مي‌توانيد از همين وسايل كهنه و قديمی اطرافتان عناصر دكوراتيو زيبايي بسازيد و از آنها مجددا استفاده كنيد؛ اگر وسيله کهنه‌اي داريد که مي‌خواهيد آن را دور بياندازيد، دست نگه داريد و راه‌هاي پيشنهادی ما را امتحان کنيد. در اين شماره به خانه مادربزرگي رفته‌ايم كه يك ميز قديمي و كهنه دارد. اين ميز خود قسمتي از يك ميز مدور بوده است كه يكي از پايه‌هاي آن شكسته و مادربزرگ خوش ذوق با نصف كردن آن، يك ميز نيم‌دايره براي خود تدارك ديده است. اما ديگر عمر اين سه پايه نيز به سر آمده و بايد فكري براي آن كرد.
 

كارشناسان «منزل» با كمي حوصله و مقداري رنگ، جلوه جديدي به ميز قديمي مادربزرگ بخشيده‌اند. شما نيز می‌توانيد اين روش را در مورد ديگر لوازم منزلتان به كار گيريد:
 

 

لوازم موردنياز: 
دستکش

سمباده

کاردک

قلم‌مو

بتونه

رنگ پايه (برای آستر)

رنگ اصلی (رنگ‌های پايه آب)

اکليل طلايی


 

روش انجام کار:

1. ابتدا بايد تمام حفره‌ها و ترک‌هاي روي ميز را با بتونه پر کنيد و اجازه بدهيد خشک شود.

 

2. سپس همه سطوح را سمباده بزنيد تا يکنواخت شود. همچنين اگر لاکی روی سطوح است بايد از بين برود و برای رنگ‌پذيری آماده شود.
 

3. سطوح را از گرد ناشی از سمباده پاک کنيد. رنگ آستر را بزنيد و بگذاريد تا خوب خشک شود.
 

 
4. حال نوبت آن رسيده كه سطوح را با رنگ اصلی بپوشانيد. برای پوشاندن کامل سطوح، ممکن است تا سه مرحله رنگ‌آميزی لازم باشد، اما چون از رنگ‌های پايه آب استفاده مي‌کنيم، اين کار زمان زيادی نمي‌برد.
 

5. بسته به اندازه ميز، مقداری از اکليل را با رنگ اصلی مخلوط کنيد، تقريبا هر يک پيمانه اکليل، دو پيمانه رنگ نياز دارد. اين دو را خوب با هم مخلوط كنيد. سپس با قلم‌مو و حرکات عمودی و افقی دست، رنگ پتينه را روی سطوح بزنيد.
 

6. بعد از خشک شدن کامل، ميز را در جای مناسب بگذاريد و روی آن را با دکوری‌های زيبا تزئين کنيد.
 


 
منبع : www.pnu-club.com
----------------------------------------------------------------------------------------------------


تکنیک کهنه کاری برنز

وسایل لازم:


مجسمه براي اجرای تکنیک
قلم مو
رنگ روغنی طلایی
رنگ اکریلیک قرمز
پارچه تمیز
اسپری کیلر
تینر
آب

روش كار:

این تکنیک را بر روی ظروف سفالی می توان به راحتی اجرا کرد. مجسمه سفالی مورد نظر را پس از سمباده كاري و صاف كردن سطوح، به رنگ طلایی خالص، رنگ کنید.

بعد از اینکه رنگ طلایی کاملا خشک شد، با قلم مو، رنگ اکریلیک قرمز را بر روی تمام سطح، به‌خصوص شیارهای ظرف بزنيد و قبل از اینکه رنگ اکریلیک خشک شود با دستمال تمیز سطوح برجسته آن را پاک کنید.

در نهایت رنگ طلایی زیر همراه با ترکیب رنگ قرمز، رنگی برنزی می‌شود که بر روی مجسمه به حالت سایه روشن خود را نشان می‌دهد. در انتها می‌توانید از اسپری کیلر برای ثابت ماندن رنگ استفاده کنید.

نکته: اگر رنگ‌های مورد استفاده شما غلیظ و سفت بود، می‌توانید آن را رقیق‌تر کنید تا زودتر پاك شود. برای رقيق كردن رنگ روغنی از تینر و برای رقيق كردن رنگ اکریلیک از آب استفاده ‌کنید.

 

تکنیک كهنه كاري با ورق طلا

وسايل مورد نياز:

ظرف يا وسيله مورد نظر كه قرار است كار بر روي آن انجام شود
پنبه
قلم مو
ورق طلا (يا مس يا نقره)
رنگ روغني هنري
تينر

روش كار:

ابتدا سطح كار را پنبه تميز پاك مي‌كنيم تا عاري از هر گونه گرد و غبار شود. سپس با قلم مو، تمام سطح ظرف را به چسب ورق طلا آغشته مي‌كنيم.

سپس ورق طلا را به صورت نامنظم روي ظرف مي‌چسبانيم. بعداز آنكه تمام سطح ظرف را با ورق طلا پوشانديم، با پنبه تميز، آرام سطح ظرف را پاك مي‌كنيم تا ورق طلاي اضافي گرفته شود.

اكنون مي‌توانيد با رنگ روغن قهو‌ه‌اي سطح كار را رنگ بزنيد. (البته رنگ را بايد توسط تينر بسيار رقيق كنيد تا فقط هاله‌‌اي از رنگ روي سطح كار باقي بماند) قبل از اينكه رنگ خشك شود، ‌آن را توسط پنبه‌اي به آرامي تميز مي‌كنيم.

به اين ترتيب در برخي پستي و بلندي‌هاي ظرف و در كناره‌هاي ورق‌هاي طلا، سايه‌هايي از رنگ قهوه‌اي ديده مي‌شود كه باعث كهنه‌تر (آنتيك‌تر) به نظر رسيدن ظرف شما خواهد شد.

نکته:

برای کهنه کاری و ایجاد حالت آنتیک و قدیمی بر روی ظروف ,باید از رنگ های پخته ای مانند قهوه ای , زرشکی , قرمز یا سبز پر رنگ استفاده کنید. البته استفاده از انواع رنگ های خالص ( رنگ های اصلی چرخه رنگ ) نیز به فراخور سطح زیر کار ,موثر خواهد بود. 


منبع : www.pnu-club.com
---------------------------------------------------------------------------------------------


 
تبليغات


صفحه اصلي
نقشه سايت
RSS
فروشگاه
صفحه اصلی | ارتباط با ما | اطلاعات کلی | اطلاعات فنی | دکوراسیون
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به فروشگاه چسب و رنگ مهرگان مي باشد
تلفن: 34586747-34586764 (026)
ايميل: info@mehreganchemist.com
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون