زبان عربي
زبان انگليسي
زبان فارسي
فروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگانفروشگاه چسب و رنگ مهرگان
اطلاعات فني
ورود به فروشگاه اينترنتي
دکوراسيون
مقالات
مزايده و مناقصه

پوشش های تزئینی سازگار با محیط زیست

امروزه متفکران در عرصه فعالیت های زیست محیطی، عصر آینده را عصر تکنولوژی های متعادل کننده و سازگار با محیط زیست می دانند و در آن بشر به جای آن که خود را در تضاد با طبیعت احساس کند، حرمت به سوی بینشی تازه مبتنی بر همزیستی و هماهنگی با طبیعت را پیشه نموده و تولید بهینه به نحوی که منابع طبیعی به بهترین وجه استفاده شوند را شعار خود قرار داده است.
اندیشه پوشش مناسب و زیبا برای محیط زندگی، همواره تولید کنندگان این مواد را بر آن داشته است تا محصولات جدید و همسو با طبیعت را به بازار عرضه کنند.استفادن از رنگ های پایه آبی در رنگ آمیزی ساختمان ، از سال 1950 میلادی در جهان متداول شد و از سال 1970 به بعد، میزان مصرف این رنگ ها، به دلیل کاهش مواد فرار آلی، افزایش یافت.

رنگ های پایه آبی به دلیل ناچیز بودن مواد فرار ، خطرات کم آتش سوزی و به طور خلاصه، ایمنی و سلامت بیشتر در حین تولید و مصرف آن، به مرور بخشی از بازار رنگ های حلالی را به خود اختصاص داده و در آینده نیز، بیشتر گسترش خواهد یافت.
پوشش تشکیل شده از مواد سلولزی تواماً نقش پر کن را ایفا می کند. در صورتیکه بخواهیم آن را به عنوان یک فیبر تلقی کنیم، جزو دسته رنگ های پراکنده آبی یا امولسیونی قرار خواهد گرفت که از متداول ترین گروه رنگ های پایه آبی محسوب می شود.
پوشش سلولزی پس از اجرا ، امتیازهای ویژه ای را از لحاظ کششی ، برودتی-حرارتی، جذب صوت و رطوبت و بازتاب نور به محصول داده و رنگدانه های ترکیب شده با سلولز ، جلب رضایت همه سلیقه ها را امکان پذیر می کند.
آنالیز مواد تشکیل دهنده پوشش
رزین های خود امولسیون، حاوی گروه های قطبی مانند: گروه های کربوکسیلیک است که می تواند با آمونیاک یا آمین مناسب دیگری ، خنثی شود. ابتدا یک رزین آلکید با وزن مولکولی کم ، ارزش ئیدروکسیل بالا و عدد اسیدی کمتر از 5، تهیه شده و در مخزن دیگری، کوپلیمری از اسید چرب و اکریلیک، با استفاده از اسید اکریلیک یا یکی از مشتقات استری آن ، تولید می گردد.
سپس، هر دو جزء آلکید و کوپلیمر موجود، استری می شود. رزین ایجاد شده در این مرحله، به صورت هسته ای است که در میان پوسته ای از کوپلیمر اسید چرب- متا آکریلات، قرار گرفته است. در مرحله بعد، رزین تولیدی با پلی اتیلن گلیکول، رقیق می شود. این رزین، قابلیت امولسیونی شدن داشته و برای تیدبل به حالت امولوسیونی، نیاز به ماده خارجی ندارد.
ویژگی های پوشش سلولزی
-عایق حرارت و برودت.
-عایق رطوبت.
-کاهش بازتاب صوت.
-عدم نیاز به زیر سازی.
-نداشتن بو و مواد فرار هنگام اجرا.
-قابلیت شستشو.
-خاصیت آنتی استاتیک.
-مقاومت در برابر آتش و شعله ور نشدن.
-مقاومت در برابر ضربه.
-کاهش بازتاب مستقیم نور.
-قابلیت ترمیم.
-قابلیت بازیافت مواد.
بهداشت
این نوع پوشش، فاقد فرمالدئید بوده و همچنین میزان فلزات سنگین نظیر کادمیم، مس ، کبالت ، آرسنیک ، سرب و روی که بعضاً می توانند مشکلات بهداشتی و زیست محیطی ایجاد کنند، تقریباً در حد صفر می باشد. این پوشش فاقد مواد فرار بوده و PH آن برابر 7 می باشد.
جاذب رطوبت
الیاف سلولزی، همگی دارای گروه هایی در مولکول طویل خود هستند که قادر به جذب می باشند. به عنوان مثال ، سلولز دارای سه هیدروکسیل برای هر واحد می باشد. پوشش های فیبری ، رطوبت محیط را جذب کرده و باعث تعدیل رطوبت محیط می گردند. همچنین، این رطوبت جذب شده، در شرایط معکوس، به محیط بازگردانده می شود.
جذب صوت
معمولاً مواد فیبری متخلخل ، بهترین مواد جاذب صوت می باشند. مکانیزم جذب از طریق تبدیل انرژی صوت به انرژی حرارتی ، توسط ارتعاش فیبرها صورت گرفت و در این حالت، انرژی قابل انتقال صوتی ، حتی برای صداهای بالا جزئی بوده و بنابر این انتقال حرارت هم ، اندک خواهد بود. هرچه ضخامت مواد بیشتر باشد، قدرت عایق سازی نیز به ویژه در فرکانس های پایین تر بهتر است. اکثر مواد عایق صوت به صورت صفحات نازکی ساخته می شوند که لایه رویی متخلخل دارند.
مقاومت در برابر آتش
طول زمان حفاظت در مقابل آتش یا تحمل در برابر آن، برای ساختمان ها می تواند متفاوت باشد و بستگی به فاصله آن ها از مراکز آتش نشانی، وجود تجهیزات اطفاء حریق مستقر در ساختمان و یا وجود مواد قابل اشتعال در آن ها دارد.
زمان تحمل آتش برای ساختمان های مسکونی و اداری باید 45 دقیقه تا یک ساعت باشد و این زمانی است که معمولاً برای تخلیه ساختمان لازم است. ساختمان های بلند، بیمارستان ها سینما، دو ساعت و اماکن تجاری و صنعتی حداقل باید سه ساعت تحمل آتش را را داشته باشند. انتخاب نوع پوشش مقاوم به آتش و ضخامت آن برای ساختمان ها ، بستگی به جنس آن ها و همچنین زمانی دارد که برای تحمل آتش ، برای آن ها در نظر گرفته شده است. در شرایط ثابت، ضخامت لایه پوشش مقاوم به آتش، نسبت مستقیم با زمان تحمل حریق دارد و با افزایش ضخامت، زمان تحمل طولانی تر می شود. پوشش های سلولزی مطابق استاندارد نظیر DIN 4120 دارای مقاومت مطلوب به آتش بوده و به سختی قابل اشتعال می باشند.
مجله پوشش های سطحی-شماره 4

تبليغات


صفحه اصلي
نقشه سايت
RSS
فروشگاه
صفحه اصلی | ارتباط با ما | اطلاعات کلی | اطلاعات فنی | دکوراسیون
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به فروشگاه چسب و رنگ مهرگان مي باشد
تلفن: 34586747-34586764 (026)
ايميل: info@mehreganchemist.com
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون